Czym i jak impregnować drewniany plac zabaw?

Drewno jest naturalnym, ekologicznym i stosunkowo tanim materiałem, bardzo chętnie wykorzystywanym do budowy placów zabaw. Mimo wysokiej trwałości jest podatne na wpływ warunków atmosferycznych.

Zimno, obfite opady deszczu czy silne promieniowanie słoneczne skraca jego żywotność, dlatego dodatkowa ochrona drewna jest niezbędna. W sklepach dostępnych jest wiele produktów do impregnacji – na bazie wody lub wosku, lakiery, farby czy też bejce. Wybór jest naprawdę duży, jednak najbardziej polecane są wieloskładnikowe farby akrylowe, które jednocześnie konserwują drewno, łagodzą jego fakturę i nadają kolor. Są bardziej skuteczne, efektowne oraz bezpieczne dla dzieci, gdyż nie zawierają szkodliwych substancji. Pozwalają też na oszczędność czasu. Przy wyborze produktu do impregnacji unikajcie środków olejowych, które zaburzają naturalną regulację wilgotności drewna, przez co szybciej butwieje.

Przystąpienie do pracy

Jeśli zdecydowaliście się na kupno gotowego drewnianego placu zabaw, najprawdopodobniej został on zaimpregnowany fabrycznie. Mimo to czynność tę należy powtarzać, przynajmniej raz w roku. Kupując środek konserwujący trzeba zatem sprawdzić, czy nadaje się on na pokrywanie wcześniej malowanych powierzchni. Kiedy wybraliście odpowiedni impregnat, a pogoda jest sprzyjająca, to czas na dokładne wyczyszczenie całej konstrukcji. Następnym krokiem jest wyrównanie powierzchni. Dużych odstających elementów i drzazg pozbędziecie się metalową cykliną. Resztę należy wygładzić, np. papierem ściernym, bez względu na to, czy drewno jest surowe, czy pomalowane. Szlifowanie pozwoli zetrzeć wcześniejszą warstwę farby, co zwiększy przyczepność nowego produktu. Po skończonej polerce plac zabaw warto odpylić.

Czas na „gwóźdź programu”, czyli impregnację. Przed użyciem farby zapoznajcie się z zaleceniami producenta. Dzięki temu dowiecie się, czym najlepiej ją nakładać, jaki jest czas wysychania i ile warstw należy nałożyć dla pełnej ochrony. Gdy już wszystko wiecie, rozpocznijcie malowanie – zawsze w kierunku słojów drewna.

Zalety impregnacji

Impregnowanie chroni drewniane place zabaw, huśtawki, domki i altanki zabawowe przed zagnieżdżaniem się insektów, próchnieniem, gniciem, a nawet pleśnią. Drewno jest bardziej odporne na wpływ niekorzystnej pogody oraz na uszkodzenia mechaniczne. Jest też łatwiejsze w czyszczeniu dzięki gładkiej powłoce stworzonej przez farbę. Do drewna nie przywiera większy brud, a mniejsze plamy szybko i skutecznie usuniecie zwykłą ściereczką. Na dłuższy czas możecie zapomnieć o drzazgach a zabawa Waszych dzieci będzie bezpieczna.

Skontaktuj się z nami

Siedziba biura:
Trzęsowice 32, 55-106 Zawonia
(koło Wrocławia)
tel./fax 71 312 72 50
tel. 724 654 898
Formularz zamówienia
Skontaktuj się z nami
Dołącz do nas na Facebook icon