Kobieta na siłowni zewnętrznej

Zarówno siłownia zewnętrzna, jak i plac zabaw to miejsca, które powinny zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa. Przebywające tam osoby znajdują się bowiem w ciągłym ruchu i z tego powodu nietrudno o upadek. Aby był on jak najmniej dotkliwy w skutkach, należy szczególnie zadbać o rodzaj podłoża. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie podłoże wybrać do placu zabaw i siłowni zewnętrznej. 

Kwestia wyboru nawierzchni różni się między sobą w zależności od tego, czy będzie ona ułożona na placu zabaw, czy też na siłowni zewnętrznej. Oczywiście w obu sytuacjach powinna jak najlepiej amortyzować upadki, jednak w pierwszym przypadku jest to konieczność podyktowana europejskimi normami, w drugiej natomiast zależy od decyzji inwestora. Skąd taka różnica?

Podłoże do placu zabaw

Place zabaw są miejscem przeznaczonym dla dzieci, dlatego też muszą spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno wyposażenia, jak i znajdującej się tam nawierzchni. To właśnie jej została poświęcona norma PN-EN 1177, mówiąca o nawierzchniach placów zabaw amortyzujących upadki, a także o wyznaczaniu krytycznej wysokości upadku. Jak wynika z zapisów wspomnianego dokumentu, nawierzchnia musi być w pełni bezpieczna. Z tego powodu niedopuszczalne jest stosowanie w tym celu betonu, kamienia czy gliny ze względu na twardość tych materiałów i możliwość groźnego urazu podczas upadku. Można więc albo zastosować podłoże sypkie, takie jak piasek czy żwir o odpowiedniej frakcji lub też zdecydować się na nawierzchnię syntetyczną, wykonaną najczęściej z kauczuku. Jest to coraz chętniej wybierane rozwiązania, ponieważ jeśli spełnia ona wymagania normy, można dokładnie określić krytyczną wysokość upadku. Nawierzchnia tego typu ma jeszcze jedną bardzo ważną cechę. Jest miękka i przyjemna w dotyku, a przede wszystkim daje nieograniczone możliwości kolorystyczne i aranżacyjne, co przyczynia się do wyglądu placu zabaw i czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla dzieci. 

Podłoże do siłowni zewnętrznej

Jeśli chodzi o podłoże do siłowni zewnętrznej, nie ma tutaj określonych norm. Jako że ćwiczącymi są najczęściej osoby dorosłe, są znacznie mniej narażone na wypadki niż dzieci. W związku z tym wybór podłoża jest o wiele szerszy. Najczęściej można się spotkać z siłowniami zewnętrznymi na podłożu naturalnym, kostce betonowej lub też na podłożach syntetycznych. Na co się zatem zdecydować?

Podłoża naturalne będą z pewnością najtańszym rozwiązaniem. Dobrze sprawdzi się tutaj piasek czy też żwir. Można także zdecydować się na ustawienie urządzeń na trawie, która będzie dodatkowo amortyzatorem upadków. Jest to jednak rozwiązanie, którego wadą jest konieczność czasochłonnej pielęgnacji. 

Dość często jako podłoże siłowni zewnętrznej widuje się także kostkę brukową. Jest ona estetyczna i łatwa w utrzymaniu. Dzięki szczelinom dobrze radzi sobie także z odprowadzaniem wody. Można dopasować ją kolorystycznie do urządzeń i wyznaczyć odpowiednie strefy. Użytkownicy muszą mieć jednak świadomość, że jest to podłoże twarde, co da się odczuć podczas upadku.

Podłoża syntetyczne są coraz chętniej wykorzystywane na siłowniach zewnętrznych. Cechuje je duże bezpieczeństwo oraz estetyka. Liczne opcje kolorystyczne, a także możliwość układania dowolnych wzorów bardzo korzystnie wpływają na wygląd siłowni. Ponadto jest to rozwiązanie łatwe w utrzymaniu. 

Decydując się na wybór nawierzchni do placu zabaw czy też siłowni zewnętrznej trzeba wziąć pod uwagę estetykę, łatwość utrzymania oraz bezpieczeństwo użytkowników. 

Skontaktuj się z nami

Siedziba biura:
Trzęsowice 32, 55-106 Zawonia
(koło Wrocławia)
tel./fax 71 312 72 50
tel. 724 654 898
Formularz zamówienia
Skontaktuj się z nami
Dołącz do nas na Facebook icon