Wyciąg górny lub prasa ręczna to nic innego jak urządzenie do ćwiczeń, które można spotkać zarówno na siłowni tradycyjnej, jak i zewnętrznej. Niemniej w zależności od miejsca występowania, wygląd sprzętu nieco się różni – wersja do treningu pod chmurką pozbawiona jest obciążników. Mimo to, wyciąg górny z siłowni plenerowej w niczym nie ustępuje swojemu pierwowzorowi.

Urządzenie to angażuje przede wszystkim mięśnie grzbietu, karku oraz ramion. Regularne ćwiczenia na prasie ręcznej wzmacniają plecy i sprzyjają stabilizacji prostej postawy. Dzięki temu polecane są osobom, które borykają się z różnymi dolegliwościami kręgosłupa. Wzmocnione mięśnie pleców znacząco odciążają kręgosłup, przez co mogą zmniejszać ból pojawiający się w tych okolicach. Jest to szczególnie ważne, gdyż obecnie przeważa siedzący tryb życia, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Poza tym trening przy użyciu wyciągu górnego zwiększa siłę rąk, pomaga w rozwoju masy mięśniowej, buduje oraz rzeźbi klatkę piersiową, a także poprawia wydolność krążeniowo-oddechową.

Nie można zapominać o dodatkowych zaletach płynących z ćwiczeń na siłowni zewnętrznej. Wśród nich wymienić można:

  • Hartowanie organizmu,
  • Dotlenienie, co poprawia między innymi koncentrację,
  • Dodatkową porcję witaminy D, która w dużej mierze odpowiada za odporność.

Jak używać wyciągu górnego?

Usiądź wygodnie na siedzisku tyłem do urządzenia, ściągnij łopatki i wyprostuj plecy. Następnie złap obiema rękoma drążki znajdujące się na górze. Chwyt powinien być zdecydowany oraz stabilny. Teraz przyciągnij drążki do siebie, wytrzymaj tak od 3 do 5 sekund i powoli wróć do pozycji wyjściowej. Staraj się, aby Twoja siła nie koncentrowała się wyłącznie w rękach, ale rozkładała się również na plecy i klatkę piersiową.

Choć to ćwiczenie wydaje się banalnie proste, nie daj się zwieść. Potrzeba wprawy, aby bez problemu przyciągać drążki do siebie. Nie trenuj jednak za wszelką cenę, jeśli jesteś osobą początkującą, lub czujesz, że na razie jest to dla Ciebie za trudne. Za pierwszym razem 3-4 powtórzenia w zupełności wystarczą. Gdy będziesz poszerzał swój trening powoli, ale regularnie, na pewno zauważysz zadowalające efekty, nie narażając się przy tym na kontuzje.

Skontaktuj się z nami

Siedziba biura:
Trzęsowice 32, 55-106 Zawonia
(koło Wrocławia)
tel./fax 71 312 72 50
tel. 724 654 898
Formularz zamówienia
Skontaktuj się z nami
Dołącz do nas na Facebook icon