Dzieciństwo stoi pod znakiem zabawy, czyli beztroskiego czasu pełnego przyjemności i śmiechu. Wydawałoby się, że gra w chowanego, berka czy klasy nie ma nic wspólnego z nauką. Jednak nic bardziej mylnego!
Poprzez zabawę dzieci poznają świat, rozwijają kreatywność, odkrywają siebie oraz przyswajają nową wiedzę w przystępny sposób. W końcu trudno byłoby skupić uwagę kilkulatka na książkach czy długich opowieściach. Maluchy stale potrzebują nowych bodźców, które będą wzbudzały ich zainteresowanie.
Najmłodsi lubią zgłębiać otaczający ich świat. Aby lepiej go zrozumieć, zabawa nie powinna odbywać się tylko w domu, czyli bezpiecznych i dobrze już znanych dziecku miejscach. Spędzanie czasu w ogródku, na spacerze czy placu zabaw rozwinie jego umiejętności poznawcze dzięki zetknięciu się z zupełnie nowymi miejscami. Oprócz tego zabawa poza domem związana jest z aktywnością fizyczną, która pozytywnie wpływa na rozwój mięśni i kondycję. Może także uczyć prawidłowej postawy, chroniąc przed ewentualnymi problemami z kręgosłupem w przyszłości. Ruch to również dotlenienie organizmu, wiążące się między innymi z lepszą koncentracją.
Co kryje się za tymi pojęciami? Motoryka mała jest ściśle związana ze sprawnością palców oraz dłoni. Dziecko chwytając zabawki uczy się jak robić to prawidłowo, tak, aby poruszanie przedmiotami było komfortowe. To z kolei przekłada się na umiejętności bardziej zaawansowane takie, jak zapinanie guzików, samodzielne wiązanie sznurowadeł, trzymanie sztućców, pisanie czy malowanie. Motoryka duża dotyczy rąk, nóg, tułowia oraz głowy. Stymulowanie tych części ciała poprzez zabawę usprawnia ich funkcjonowanie, co prowadzi do opanowania między innymi biegania, skakania, jazdy na rowerze.
Zabawa z rówieśnikami jest świetnym sposobem na poznawanie i zrozumienie ogólnie przyjętych norm społecznych. Mały człowiek uczy się, na czym polega współpraca, a także zdrowa rywalizacja. Dostrzega, że należy być prawdomównym, empatycznym oraz uczciwym. Zabawa w dom, szkołę czy sklep pozwala zrozumieć znaczenie różnych ról społecznych. W ten sposób kształtuje się również poznawanie związków przyczynowo-skutkowych podejmowanych działań.
Nie można zapominać o ważnym znaczeniu nawiązywania nowych kontaktów. Dzięki obcowaniu z innymi dziecko przełamuje swoją nieśmiałość, buduje nowe więzi i uczy się zależności występujących w relacjach międzyludzkich. Kiedy pociecha przyswoi panujące w społeczeństwie zasady, będzie umiała samodzielnie oceniać, co jest złe, a co dobre. Nie tylko przystosuje się do otaczającego go świata, ale przede wszystkim zacznie rozwijać własną osobowość.
Zabawa jest więc kluczowym elementem rozwoju dziecka, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Zapewnia nowe doświadczenia, emocje oraz relacje, które są niezwykle ważne w dorastaniu. Organizujmy zatem dzieciom czas tak, aby było jak najwięcej miejsca na eksplorowanie świata!
Skontaktuj się z nami