Zawrotne tempo życia i długa lista obowiązków często nie pozwala znaleźć nam czasu na aktywność fizyczną. Po całym dniu pracy oraz domowych zobowiązań marzymy tylko o tym, aby w końcu odpocząć. Jednak powinniśmy postarać się choć trochę przeorganizować swój plan dnia, aby wygospodarować na ćwiczenia minimum 30 minut dziennie – takie zalecenia płyną od Światowej Organizacji Zdrowia. To bardzo istotne, gdyż ciągle wzrasta liczba osób z nadwagą i otyłością, a to z kolei sprzyja powstawaniu innych poważnych chorób, w tym problemów z sercem, ciśnieniem, wątrobą, nerkami czy kręgosłupem.
Poza tym regularna aktywność fizyczna wpływa bardzo korzystnie na nasz organizm oraz samopoczucie. Pozwala utrzymać lub zbudować dobrą kondycję i poprawia wydolność, dzięki czemu będziemy w stanie w przyszłości ćwiczyć intensywniej, a przy tym mniej się męczyć. Nie pozostaje to również bez znaczenia dla codziennego funkcjonowania. Dlaczego? Podbiegnięcie na przystanek autobusowy, kiedy spieszymy się do pracy, czy wejście po schodach, kiedy w biurze zepsuje się winda, nie będzie dużym problemem z lepszą kondycją.
Podczas ćwiczeń organizm się dotlenia, poprawia się też ukrwienie najważniejszych narządów, w tym mózgu oraz serca. To z kolei związane jest z lepszą koncentracją, a także większą ilością energii. Wysiłek fizyczny pozwala również poprawić odporność organizmu, zniwelować stres oraz wzmocnić mięśnie, które między innymi stabilizują kręgosłup i odciążają go. Nie można zapominać o kształtowaniu wymarzonej sylwetki i możliwości zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Dodatkowo osobom, które regularnie się ruszają, rzadziej doskwierają problemy z zasypianiem. Regularna aktywność fizyczna może również pomóc w profilaktyce wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, miażdżycy i rozwoju nadciśnienia. Zmniejsza też ryzyko powstawania powikłań zakrzepowo-zatorowych, które niekiedy mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla życia.
Ruch to także radość. Podczas ćwiczeń wydzielane są endorfiny, nazywane popularnie hormonami szczęścia, które skutecznie poprawiają nastrój.
Najważniejsze, to wybrać taki rodzaj aktywności, który będzie sprawiał nam przyjemność. W przeciwnym razie ćwiczenia będą kojarzyły się z przykrym obowiązkiem, przez co bardzo trudno będzie wykonywać je regularnie. Tą aktywnością może być wiele rzeczy – pływanie, zajęcia fitness, uczęszczanie na siłownię zewnętrzną czy tradycyjną, bieganie, a nawet zwykły spacer. W dobie ogromnego rozwoju technologicznego można ćwiczyć, jednocześnie świetnie się bawiąc. Jest to możliwe dzięki konsolom do gier, które oferują różnego rodzaju dodatki oparte na wirtualnej rzeczywistości lub czujnikach kinetycznych. Do wyboru jest wiele ciekawych gier sportowych, a nawet tanecznych. Którąkolwiek z opcji byśmy nie wybrali, trzeba pamiętać o systematyczności i rozgrzewce, która przygotuje nas do wysiłku, jednocześnie ograniczając ryzyko wystąpienia kontuzji.
Skontaktuj się z nami