Siłownie zewnętrzne traktowane są przez prawo budowlane jako obiekty małej architektury. Z tego względu pozwolenie na budowę nie jest wymagane, jednak konieczne jest zgłoszenie planowanego przedsięwzięcia do odpowiedniego wydziału architektury w danej miejscowości. Na zgodę trzeba czekać około miesiąca. Jeśli po tym czasie inwestor nie otrzyma żadnych przeciwwskazań, może rozpocząć budowę.
Przy stawianiu siłowni plenerowej bardzo ważna jest lokalizacja. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort użytkowników, działka pod outdoor fitness nie może znajdować się w odosobnionych miejscach na obrzeżach miast. W przypadku, gdy urządzenia do ćwiczeń usytuowane są w bliskim sąsiedztwie placów zabaw, powinny być odpowiednio oddzielone. Dlaczego? Zgodnie z definicją siłownie zewnętrzne przeznaczone są dla osób od 14 roku życia lub dla tych o wzroście minimum 140 cm. U małych dzieci nieumiejętne korzystanie z wyposażenia fitness mogłoby zakończyć się urazem lub kontuzją. Jeśli więc inwestor chce w jednym miejscu stworzyć kompleksowy obiekt rekreacyjny dla dzieci i dorosłych, to musi dokładnie odgrodzić teren siłowni plenerowej. Dodatkowo wszystkie sprzęty rekreacyjne muszą znajdować się w odległości minimalnie 10 metrów od:
Należy również unikać okolic:
Oprócz tego siłownia zewnętrzna musi zostać umiejscowiona na równym terenie. Nie może być na nim żadnych zagłębień czy wybrzuszeń, ponieważ mogą one powodować niestabilność zamontowanych urządzeń, a także sprzyjać gromadzeniu się wody deszczowej, prowadząc do szybkiej korozji sprzętów lub znacznie utrudniać korzystanie z nich.
Równie istotna jest nawierzchnia, która ma zamortyzować upadek, zabezpieczyć sprzęty, zapewnić komfort ćwiczeń oraz odprowadzać nagromadzoną wodę. Najtańszą opcją jest trawnik, piasek, żwir czy zrębki drewna. Niemniej taki wybór wymaga ciągłego doglądania oraz częstej pielęgnacji, ponieważ nawierzchnia naturalna jest podatna na intensywną eksploatację, a także niekorzystne warunki atmosferyczne. Na rynku istnieje wiele sztucznych nawierzchni, które spełniają niezbędne normy. Wśród nich wymienić można syntetyczną trawę, maty przerostowe, płyty z gumowego granulatu i wylewane nawierzchnie poliuretanowe, które są bardzo miękkie i estetyczne.
Istotne jest, aby urządzenia rekreacyjne znajdujące się na terenie siłowni plenerowej były zgodne z normą PN-EN 16630:2015-06. Uwzględnia ona między innymi rekomendowane materiały produkcyjne, sposób wytwarzania, montażu oraz instalacji, aby żywotność sprzętu była możliwie jak najdłuższa, a ryzyko występowania awarii jak najniższe. Dodatkowo każdy element wyposażenia outdoor fitness musi zostać zaopatrzony w przejrzystą instrukcję obsługi, w tym graficzną. Inwestor powinien zadbać także o to, by urządzenia nie stały za blisko siebie oraz były zróżnicowane pod względem poziomu trudności, jak również rodzajów wykonywanych ćwiczeń. Obowiązkowym elementem jest też dobrze widoczna tablica z ogólnym regulaminem siłowni i danymi kontaktowymi właściciela lub nadzorcy obiektu.
Skontaktuj się z nami