Ergometr wioślarski to urządzenie, które świetnie odwzorowuje prawdziwe wiosłowanie na wodzie. Maszyna ta była używana już w latach 50. XX wieku, głównie do profesjonalnego treningu wioślarzy. Jednak szereg zalet płynących z ćwiczeń na ergometrze sprawił, że urządzenie to szybko stało się bardzo popularne wśród ogółu społeczeństwa. Dziś tzw. wioślarza można spotkać w wielu siłowniach, zarówno tradycyjnych, jak i plenerowych.

Podczas ćwiczeń na ergometrze wioślarskim angażuje się większość partii mięśni, w tym rąk, nóg, brzucha, grzbietu, pośladków i klatki piersiowej. To typ treningu aerobowego (kardio), który poprawia wydolność organizmu, wzmacnia mięśnie, rzeźbi całą sylwetkę, a także pomaga w stosunkowo szybki sposób pozbyć się dodatkowych kilogramów. Ćwiczenia na wioślarzu pozwalają bowiem spalić więcej kalorii niż podczas innych popularnych ćwiczeń kardio, jak np. jazda na rowerze, pływanie czy bieganie. Dodatkowo trening ten nie obciąża stawów i może być stosowany jako idealna rozgrzewka. Jednak aby cieszyć się tymi wszystkimi zaletami, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach korzystania z symulatora wiosłowania.

Podstawy ćwiczenia na wioślarzu

Zanim rozpoczniesz trening na siłowni zewnętrznej, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi użytkowania urządzeń, które najbardziej Cię interesują. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko kontuzji oraz uzyskać dobre rezultaty. Jak więc ćwiczyć za pomocą wioślarza?

Przede wszystkim pamiętaj, że główny nacisk siły powinien koncentrować się na pracy nóg. Bardzo ważna jest także pozycja początkowa. Usiądź na siodełku, zegnij nogi w kolanach i ustaw stopy na specjalnych podstawkach. Złap za poręcze i pochyl się lekko do przodu tak, aby ręce były wyprostowane, ale nie bardzo napięte. Plecy muszą być wyprostowane.

Teraz możesz przejść do drugiego etapu, czyli przyciągania. Zacznij prostować obie nogi jednocześnie, delikatnym, płynnym ruchem, a ręce pozostaw w tej samej pozycji. Gdy nogi będą w pełni wyprostowane, przyciągnij do siebie uchwyty zginając ręce w przedramionach – powinny być ułożone prostopadle do ziemi.

Kolejno lekko się pochyl, oddalając od siebie drążki. Gdy znajdą się one nad kolanami, powoli uginaj nogi, wracając do pozycji wyjściowej.  Pamiętaj, aby nie zginać nadgarstków, a także nie odchylać za mocno pleców, bo za bardzo je obciążysz. Nie ćwicz też długo i często, jeśli jesteś osobą początkującą. Stopniowo zwiększaj intensywność, długość i powtarzalność treningów, a efekty przyjdą szybciej, niż się tego spodziewasz. Pierwsze ćwiczenia na wioślarzu powinny trwać około 15 minut, wykonywane 2 razy w tygodniu.

Skontaktuj się z nami

Siedziba biura:
Trzęsowice 32, 55-106 Zawonia
(koło Wrocławia)
tel./fax 71 312 72 50
tel. 724 654 898
Formularz zamówienia
Skontaktuj się z nami
Dołącz do nas na Facebook icon